29 Eylül 2018 – Cumartesi : Istanbul ✈ Tahran (Ö/A)

Saat 07.00’de Atatürk Havalimanı Türk Hava Yolları kontuarı önünde buluşup, saat 09.25’te TK 870 sefer sayılı uçuşla Tahran’a hareket ediyoruz ve yerel saatle 12:50’de Tahran’a ulaşıyoruz. 
Havaalanından ayrıldıktan sonra İmam Humeyni’nin türbesini ziyaret edip şehre gidiyoruz. Öğle yemeğinin ardından Tahran’ın geleneksel çarşılarından biri olan Tecriş Pazarını geziyoruz. Buradan 12 İmamın sekizincisi olan İmam Rıza’nın kardeşi İmamzade Salih için yapılan mescidi ziyaret ediyoruz. Mescidin ayna süslemeleri çok etkileyici. Otelde akşam yemeği ve konaklama.

30 Eylül 2018 – Pazar : Tahran (K/Ö/A)

Sabah kahvaltısından sonra ilk olarak Sedabad Sarayı kompleksi içinde yer alan Beyaz Sarayı geziyoruz. Daha sonra, UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan ve Kaçar Hanedanlığı süsleme sanatının en rafine örneği olarak kabul edilen Gülistan Sarayı’na gidiyoruz. Burada Mermer Tahtı ve Nasreddin Şah tarafından yapılan pek çok sarayı gördükten sonra İran tarihinin özeti sayılabilecek Ulusal Müzeyi ziyaret ediyoruz. Daha sonra, dünyada eşi benzeri olmayan Mücevher Müzesini geziyoruz. Burada Derya-ye Nur Elması (Işık Denizi Elması), Pehlevi Tacı ve Mücevher Küresi gibi birbirinden güzel pek çok mücevher görüyoruz. Mücevher Müzesinden sonra Tahran’ın sembollerinden biri olan ve 1971 yılında Şah Muhammed Rıza tarafından yapılan Özgürlük Anıtını ziyaret ediyoruz.

1 Ekim 2018 – Pazartesi : Tahran – Kaşan – Isfahan (K/Ö/A)

Sabah kahvaltısından sonra otobüsle çöl şehri Kaşan’a doğru hareket ediyoruz. Kaşan’da İran Bahçeciliğinin en önemli örneklerinden bir olan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilen Fin Bahçesi’ni (Bağ-e Fin) görüyoruz. Daha sonra evleriyle ünlü Kaşan’da “klasik İran evlerinin en güzel gelini” olarak kabul edilen Tebatebai  Konağı’nı ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimizin ardından İsfahan’a gidiyoruz.
Otelde akşam yemeği ve konaklama.

2 Ekim 2018 – Salı : Isfahan (K/Ö/A)

Sabah kahvaltısından sonra tam gün Isfahan şehir turu.
İranlılar bu muhteşem güzellikteki şehir için “İsfahan nisf-e cihan” (İsfahan dünyanın yarısıdır) derler. Safevilerin ünlü ve güçlü hükümdarlarından Şah Abbas tarafından yeni baştan kurulan ve yıkılışına kadar İmparatorluğun başkenti olan İsfahan meydanları, bahçeleri, sarayları, camileri, Zayenderûd nehri ve köprüleriyle İran’ın en güzel şehirlerinden biri. 
İlk olarak geniş bir İran Bahçesi içinde yer alan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilen Kırk Sütunlu Sarayı ziyaret ediyoruz. Görkemli mimarisi ve süslemeleriyle göz alan bu sarayda Yavuz Sultan Selim ve Şah İsmail arasında yapılan Çaldıran Savaşı’nın büyük boy resmini görüyoruz. 
Daha sonra dünyanın en büyük ikinci meydanı olan ve UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alan Nekş-e Cihan Meydanı’na (İmam Meydanı) gidiyoruz. Meydanın etrafında yer alan ve İran’ın en güzel mescitlerinden olan İmam Mescidi (UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiş) ve Şeyh Lütfullah Mescidini gezdikten sonra Ali Kapı Sarayına gidiyoruz. 
Ali Kapı Sarayı’nı ziyaret edip yüksek balkonundan Nekş-e Cihan Meydanı, İmam Mescidi ve Şeyh Lütfullah Mescidi’nin güzelliklerini bir kez daya seyredip meydanın etrafında yer alan kapalı çarşıda kısa bir gezinti yapıyoruz.  
Daha sonra Selçukluların ünlü veziri Nizam-ül Mülk tarafından yapılan ve İran’ın en büyük mescitlerinden biri olan ünlü Cuma Mescidi’ne gidiyoruz. Cuma Mescidi “İran’daki mescid mimarisinin tarih boyunca gösterdiği değişimin ve gelişimin ansiklopedisi” olarak kabul ediliyor ve UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. 
İsfahan aynı zamanda köprüler şehri. Şehrin içinden geçen Zayenderûd Nehri İsfahan’a ve etrafına hayat veriyor. Zayenderûd Nehri’nin iki tarafında yer alan şehir birbirine çok sayıda güzel köprülerle bağlanmış. Bu köprülerin en güzeli olan Hacu Köprüsü ile en büyüğü olan 33 Kemerli Köprü (Siyosepol) göreceğimiz köprüler arasında.
Otelde akşam yemeği ve konaklama.

3 Ekim 2018 – Çarşamba : Isfahan – Yezd (K/Ö/A)

Sabah kahvaltısından sonra otobüsle Yezd’e hareket. 
Yezd, Deşt-e Kevir ve Deşt-e Lut çöllerinin birleştiği yerde kurulmuş güzel bir çöl şehri. Dünyanın en güzel çöl şehirlerinden biri olarak kabul edilen Yezd, “çölün gelini” olarak da anılıyor.
Yezd’de ilk olarak şehrin sembollerinden biri olan görkemli Emir Çakmak Kompleksi’ni görüyoruz.  Daha sonra 14. yüzyıl İran mimarisinin en güzel eserlerinden biri olan Cuma Mescidi’ni ziyaret ediyoruz. Mescidin yüksek minareleri ve zarif süslemeleri hayranlık duygusu yaratacak kadar etkileyici. Cuma Mescidi’nden sonra UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinden yer alan Devletabad Bahçesine gidiyoruz. Burada dünyanın en yüksek rüzgâr kulesini (badgir) görüyoruz.
Otelde akşam yemeği ve konaklama

4 Ekim 2018 – Perşembe : Yezd – Şiraz (K/Ö/A)

Yezd aynı zamanda bir Zerdüşti şehri. İranlıların İslamiyet’ten önceki dinleri olan ve temel prensibi “İyi düşün, iyi söyle, iyi yap” olan Zerdüştilik dininin Yezd ve çevresinde pek çok kutsal mekânı var. Sayıları her geçen gün biraz daha azalsa da Yezd’de küçük bir Zerdüşti topluluğu da yaşıyor. 
Sabah kahvaltısından sonra Zerdüştilerin kutsal mabedi olan Ateşkede’yi ziyaret ediyoruz. Burada 1548 yıldır hiç sönmeden yanan kutsal ateşi göreceğiz. Daha sonra otobüsle Şiraz’a doğru yola çıkacağız. 
Şiraz’a giderken İranlıların ilk büyük İmparatorluğu olan Ahamenişlerin kurucusu Büyük Kyros’un (Kuroş-e Bozorg) Pasargad’daki mezarını ziyaret edeceğiz. Buradan Ahamenişlerin kaya mezarlarının bulunduğu Nakş-ı Rüstem’e gideceğiz. Nakş-ı Rüstem’den sonra Ahamenişlerin dillere destan tören şehri Persepolis şehrini ziyaret edeceğiz. 
Şehrin günümüze kalan kalıntılardan Ahameniş İmparatorluğu’nun gücünü ve burada düzenlenen görkemli törenlerin izlerini görmek mümkün. 
Makedonyalı Büyük İskender tarafından yakılarak ortadan kaldırılan bir zamanların görkemli şehri Persepolis, UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahil edilmiş. 

Persepolis’i ziyaret ettikten sonra Şiraz’a gidiyoruz. Otelde akşam yemeği ve konaklama.

5 Ekim 2018 – Cuma : Şiraz ✈ Meşhed (K/Ö/A)

Şiraz bir Kerim Han Zend şehri. İran’da çok kısa bir süre hüküm süren Zend Hanedanlığının kurucusu Kerim Han Safevilerin ünlü başkenti İsfahan’a karşı kendi başkenti Şiraz’ı geliştirip güzelleştirmeye çalışmış. Bunun için de şehirde kale, mescit, hamam, çarşı, bahçe gibi pek çok eser yapmış. Sonunda İsfahan kadar güzel ve görkemli bir şehir ortaya çıkmış. Kerim Han diğer İran hükümdarları gibi “Şah, Şehinşah…” gibi görkemli unvanlar kullanmamış. Kendisine “Vekil-e Reaya” (Halkın Vekili) demiş. 
Kahvaltıdan sonra ilk olarak İran’ın en güzel mescitlerinden biri olan Nesir-ül Mülk Mescidi’ne gidiyoruz. Süslemelerde ağırlıklı olarak pembe renk kullanıldığı için buraya “Pembe Mescit” de deniliyor. 
Mescidin kışlık bölümünün vitraylarının sabah güneşiyle birlikte yarattığı güzellik, fotoğraf meraklılarının arayıp da bulamadığı bir renk ve ışık cenneti. 
Nesir-ül Mülk Mescidi’nden sonra Kerim Han Kalesini, süslemeleriyle ünlü Vekil Mescidi’ni, güzel ve havadar Vekil Çarşısı’nı geziyoruz.
Vekil Çarşısından sonra İranlıların en ünlü şairi ve “Gazelin Şahı” olarak bilinen Hafız’ın geniş ve güzel bir bahçe içinde yer alan türbesini ziyaret ediyoruz. Buradan Şirazlı bir başka ünlü şair Sadi’nin türbesine uğruyoruz. Daha sonra yolculuğa çıkan Şirazlıların kendilerine uğur getirmesi için altından geçtikleri Kuran Kapısı’nın altından geçip Meşhed uçuşumuz için havaalanına gidiyoruz.
Otelde akşam yemeği ve konaklama.

6 Ekim 2018 – Cumartesi : Meşhed (K/Ö/A)

Meşhed Şii dünyasının en kutsal şehirlerinden biri. İran’ın en kutsal şehri denilebilir. Çünkü 12 İmam’ın sekizincisi olan İmam Rıza burada şehit edilmiş ve buraya gömülmüş. Zaten “Meşhed” de şehitlik anlamına geliyor. Şehir her yıl yaklaşık 25-30 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Kahvaltıdan sonra İmam Rıza Türbesini ziyaret ediyoruz. Burada Yaklaşık 600.000 m2’lik bir alana yayılan ve Şiiler için çok kutsal sayılan bu türbeyi ziyaret edip “Meşti” unvanını alıyoruz. Ayrıca türbenin içinde yer alan Emir Timur’un (Timurlenk) oğlu Şahruh’un eşi Gevher Hatun tarafından yapılan ve “Orta Asya’nın en asil mescidi olarak anılan” Gevher Şad Mescidi’ni görüyoruz.
Daha sonra İran’nın milli şairi olarak kabul edilen, yazdığı destanla Farsça’yı Arapça’nın etkisiyle yok olmaktan kurtaran büyük Şair Firdevsi’nin Tus’taki mezarını ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretten sonra tekrar Meşhed’de dönüp, Rıza Çarşısında (Bazar-e Rıza) alışveriş yaptıktan sonra otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğinin ardından da Meşhed Havalimanına transfer.

7 Ekim 2018 –  Pazar : Meşhed ✈  Istanbul   

Saat 01:35’te Türk Hava Yolları’nın TK 889 sefer sayılı uçuşu ile Istanbul’a hareket, yerel saatle 05:30’da Atatürk Havalimanı’na varış .
Bir sonraki turumuzda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.        
Fiyata dahil olan hizmetler

4 - 5 yıldızlı mevcut en iyi otellerde 7 gece konaklama. 
Otellerde alınacak 7 kahvaltı (K)
8 öğle yemeği (Ö)
8 akşam yemeği (A)
Şiraz – Meşhed arası ekonomi sınıf uçak bileti. 
Programda belirtilen tüm geziler.
Tüm müze ve ören yeri girişleri.
Tüm ulaşım hizmetleri & transferler.
Yerel rehberlik hizmeti ve Eurasia Turizm Fazlı Bulut uzman rehberlik hizmeti.
Eurasia Turizm özel “FAZLI BULUT İLE İRAN” gezi kitabı
İsminize imzalı Fazlı Bulut “İRAN Gül, Bülbül ve Şiir Ülkesi” kitabı.

Fiyata dahil olmayan hizmetler     

Türk Hava Yolları ile gidiş-dönüş uçak biletleri
Yemeklerde alınacak tüm içecekler
Bahşişler 
Her türlü kişisel harcama
Yurtdışı çıkış harcı (15 TL)

Notlar

Türkiye Cumhuriyeti pasaportları vizeden muaftır.
Paket turun düzenlenmesi için asgari katılımcı sayısı 10’dur. 


Banka Hesap Numaralarımız

Eurasia Turizm ve Dış Ticaret Ltd. Şti. 

Türk Lirası T.C. Ziraat Bankası / Tarabya
TR54 0001 0027 1076 4635 4050 07  

Amerikan Doları T.C. Ziraat Bankası / Tarabya
TR27 0001 0027 1076 4635 4050 08

Lütfen Eurasia Turizm’e telefonla ulaşarak veya e-mail ile rezervasyonunuzu kesinleştiriniz.  +90 212 369 3640    info@eurasiatourism.com

 • Iran turu, Iran gezisi, en iyi, en kaliteli, butik
 • Iran turu, Iran gezisi, en iyi, en kaliteli, butik
 • Iran turu, Iran gezisi, en iyi, en kaliteli, butik
 • Iran turu, Iran gezisi, en iyi, en kaliteli, butik
 • Iran turu, Iran gezisi, en iyi, en kaliteli, butik
 • Iran turu, Iran gezisi, en iyi, en kaliteli, butik
 • Iran turu, Iran gezisi, en iyi, en kaliteli, butik
 • Iran turu, Iran gezisi, en iyi, en kaliteli, butik
 • Iran turu, Iran gezisi, en iyi, en kaliteli, butik
Toplam 0 yorum mevcut
Yorum yazabilmek için lütfen oturum açın.
Bu gezi ile ilgili herhengi bir yorum bulunmamaktadır.
29.9.2018 - 7.10.2018
8 gün
1685$
TEK KİŞİLİK ODA FARKI : 500 $

Fazlı Bulut ile İRAN “Gül, Bülbül ve Şiir Ülkesi”

Seyyah Fazlı Bulut ile kadim bir kültürün izini sürüp, hep uzaktan bakıp göremediğimiz "öteki İran"ı keşfe çıkıyoruz. 

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Tahran Gülistan Sarayı, ihtişamlı Milli Mücevherat Müzesi, Nısf-ı Cihan, yani “Dünyanın Yarısı” sözüne layık görülen kültür kenti İsfahan, İmam Meydanı, Fin Bahçesi, Dünyanın en eski kentlerinden biri olan,  Zerdüştlüğün merkezi Yezd, Ahameniş İmparatorluğunun başkenti Persepolis, efsanevi şairleri ve göz alıcı mimarisi ile Şiraz ve sokaklarında Firdevsi’nin sözlerinin fısıldandığı kutsal kent Meşhed ile dolu dolu bir İran gezisi sizleri bekliyor…

En iyi İran Turları, iran turu, Iran gezisi, İran, Iran, Tahran, butik, tur, gezi, seyahat, ekonomik, kaliteli,En kaliteli, en iyi

Önerdiğimiz Geziler

  CANLIDESTEK
  NASILYARDIMCIOLABİLİRİZ?
  +90 (212) 369 36 40
  biz sizi arayalım
  0

  Bilgilerimi Güncelle

  E-mail yolu ile duyurulardan haberdar olmak istiyorum.

  Şifremi Güncelle